” شب موزه ها ” در ایران مدیر اداه كل موزه های كشور از برنامه ای برای افزایش ساعات فعالیت موزه های كشور خبر داد و افزود: در گام نخست بصورت آزمایشی موزه نیاوران تا ساعت ۲۲ از ابتدای تیرماه ۹۸ فعال می شود و در صورت استقبال مردم، درمورد ساعات فعالیت دیگر موزه ها […]

” شب موزه ها ” در ایران

مدیر اداه كل موزه های كشور از برنامه ای برای افزایش ساعات فعالیت موزه های كشور خبر داد و افزود: در گام نخست بصورت آزمایشی موزه نیاوران تا ساعت ۲۲ از ابتدای تیرماه ۹۸ فعال می شود و در صورت استقبال مردم، درمورد ساعات فعالیت دیگر موزه ها تصمیم گیری خواهد شد.

«محمد رضا كارگر» در پاسخ به این پرسش كه آیا قرار هست جمهوری اسلامی ایران به رویدادی همچون «شب موزه ها» بپیوندد؟، گفت: علاقمند افزایش ساعت كار موزه ها هستیم از این رو به طور آزمایشی از ابتدای تیرماه به عنوان مثال ساعت اتمام كار فعالیت موزه نیاوران كه پیش ازاین ساعت ۱۹ بود تا ساعت ۲۲ افزایش پیدا می كند و درصورت موفقیت و استقبال مردم، دیگر موزه ها نیز چنین روندی را طی خواهند كرد. 
18می ( ۲۸ اردیبهشت) روز جهانی موزه نامگذاری شده است. این مناسبت در بسیاری از كشورهای اروپایی با «شب موزه‌ها» همزمان است. به عنوان نمونه امسال در فرانسه بیش از ۱۸۰۰ موزه در این مناسبت مشاركت خواهند داشت و پیش‌بینی شده ۲ میلیون نفر در آن شركت كنند. 


در شب موزه‌ها درهای تمامی موزه‌ها به طور رایگان بیش از ساعات معمول باز خواهند ماند و ویژه برنامه‌هایی نظیر اجرای پرفورمنس، خلق اثر هنری، افتتاح نمایشگاه هنری، برپایی نشست‌ها و میزگردهای پژوهشی برای مخاطبان عمومی تا متخصص در حاشیه این مناسبت برگزار می‌شود. 
هم اكنون ساعت كاری موزه‌های زیرنظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ماه مبارك رمضان یك ساعت كاهش یافته و از ۱۹ به ۱۸ كاهش یافته است. 
در حالی كه همزمانی «روز جهانی موزه» با ماه مبارك رمضان، فرصت مناسبی برای تجربه رویداد «شب موزه‌ها» و بومی‌كردن آن فراهم آورده است.فعالیت ۶۸۰ موزه در كشور 

وی تعداد موزه های فعال در كشور را ۶۸۰ موزه اعلام كرد و افزود: این در حالی است كه تعدا موزه های كشور تا سال ۹۱، تنها ۴۲۹ و تعدا آن تا پیش از انقلاب ۴۳ موزه بوده است. 
كارگر از افزایش تعداد موزه های كشور تا یك هزار موزه خبر داد و اضافه كرد: در حال برنامه ریزی هستیم و اگر برنامه به خوبی شرایط كنونی پیش برود تا پایان فعالیت این دولت جشن برپایی هزارمین موزه خواهیم بود. 
وی اظهار داشت: تعداد موزها فعال تهران ۱۵۰ مورد است و سالانه با افزایش ۱۰ درصدی بازدیدكنندگان مواجه هستیم. 

همچنین بخوانیم:

ظرفیت موزه ها تکمیل است و باید بازدید از برخی موزه‌ها محدود شودآثار تاریخی زیر خاكی در موزها خصوصی نیست 

مدیر كل موزه های كشور درباره تعداد موزه های خصوصی كشور گفت: هم اكنون تعداد ۱۲۹ موزه است اما این میزان در سال ۹۱، تنها ۴۶ موزه بود. ولی موضوع كه دراین خصوص برای ما اهمیت دارد این است كه آثار زیر خاكی در اختیار موزه های بخش خصوصی قرار نمی گیرد. 

شب موزه ها
وی افزود: البته دراین باره استثناهایی نیز وجود دارد؛ در دوره ای كه بصورت محدود اجازه حفاری داده شده آثاری كشف شد كه این آثار در موزه های خصوصی نگهداری می شود ولی به دلیل جلوگیری از خرید و فروش آثار تاریخی زیر خاكی و كاوش های غیر قانونی، این آثار در موزه های خصوصی نگه داری نمی شود. 

  • نویسنده : ذاکر
  • منبع خبر : ایرنا