باید ساخت بازار بزرگ ایران یا همان ایران مال را یک رخداد خوب د رعرصه اقتصاد وگردشگری دانست.فکر اولیه احداث این مرکز متعلق به آقای علی انصاری است.

یک اتفاق خوب، درصنعت گردشگری

یقینا باید اقدام به ساخت بازار بزرگ ایران یا همان ایران مال را یک رخداد خوب د رعرصه اقتصاد وگردشگری دانست. هرچند دراین امر نیز طرح مسائلی نظیر زیر ساخت های گردشگری ، راههای دسترسی وظرفیت های ترافیکی ، وبرخی مسائل مرتبط با مقررات شهرداری وساخت وساز وهمچنین نظرات وتحلیل های کارشناسان مطرح است ؛ اما شکی نیست که هراقدام بزرگی دراین حد، تحت تاثیر عوامل گوناگون خارج ازخود نیز قرارداشته ومی تواند مباحثی را باخود همراه سازد.

این مجموعه عظیم که در زیر بنایی به وسعت ۱۷۰۰۰۰۰مترمربع ودرزمینی به مساحت ۲۷ هکتار بنا شده است ، نماد یک جهت دهی شایسته به سرمایه های کوچکی است که دربانک آینده جمع شده است. این پروژه بزرگ یکی ازپنج مرکز بزرگ خرید وتجارت وگردشگری درجهان وبزرگترین درخاورمیانه است که یقینا” علاوه بر ایجاد ظرفیت گردشگری برای ایرانیان می تواند باعث جذب گردشگرانی ازکشورهای همسایه ودیگر کشورهای جهان باشد. خاصه آنکه تجمیع مراکز خرید ودیدنی های معماری خاص دراین مرکز با دو هتل پنج ستاره درداخل این مجتمع عظیم، وجود تسهیلات اقامتی برای گردشگران غیر تهرانی وخارجی را درجوار مجموعه جاذبه های گردشگری حکایت می کند.

اهداف تعریف شده برای این پروژه بزرگ عبارت اند از:

۱- – کمک به رشد و توسعه اقتصادی.

۲- جذب گردشگر داخلی و خارجی و سرمایهگذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال

۳- ارائه محیطی سالم برای تمامی افراد جامعه خصوصاً جوانان

۴- آشنایی هر چه بیشتر مردم با فرهنگ ایرانی- اسلامی

۵- توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی

۶- کمک به اقتصاد محلی از طریق افزایش تبادلات تجاری

می توان گفت تفکر و اندیشهای که منجر به ساخت «ایران مال» شده است، مبتنی بر تمامی باورهای دینی و ملی و داشتههای تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی و تمدنی و ترکیب آنها بوده است.

بودجه ساخت ۲۲هزار میلیاردی این مجتمع وداشتن شخصیت حقوقی درقالب شرکت سهامی عام گویای آن است که این شرکت می تواند درآینده ازامتیازات قانونی وظرفیت وسیع عمومی وسرمایه های بخش خصوصی و مردمی نیز دربازار بورس اوراق بهادار پس ازبهره برداری استفاده نموده وخروج تدریجی بانک آینده وانتقال مالکیت به جامعه را درپی داشته باشد .

رویکرد وسیاست گذاری درحوزه کالبد شهری منطقه ۲۲شهر داری تهران بستر مناسبی برای ارتقاء این بازار درغرب تهران ومیان دوکلان شهر تهران وکرج بوده است. وجود دریاچه شهدای خلیج فارس وپارک زیبای متصل به آن درجوار ایران مال بر امتیاز این بازار افزوده است . مهمترین بخش های این بازار را می توان دریک نظر به شرح زیر مورد توجه قرارداد:

باغ ماهان : این باغ با ا لهام ازباغ ماهان کرمان درمساحت نزدیک به ۹۰۰۰متر مربع طبقات پارکینگ اول تا تجاری دوم را شامل است .سقف این باغ سرپوشیده از پوشش ای.تی.اف .ای می باشد ودر بام آزاد بنا واقع است . گیاهان ودرختان گوناگونی دراین باغ قراردارندکه بایک جریان آب هوشمند تغذیه می شوند.

باغ ماهان

کتابخانه جندی شاپور: مکانی به وسعت ۳ هزار متر مربع با دکوراسیون داخلی بسیار زیبا وموزون چوبی به باغ کتاب اختصاص یافته است که درحا ل حاضر تعداد ۶۷ هزار جلد کتاب را درخود جای داده است . کتابخانهای که کتابخانه های بزرگ جهان را به ذهن می آورد.

کتابخانه جندی شاپور

باغ دیدار : بخشی که با آبشار زیبا ودرختان نخل ویک فضای رستورانی مانند درکنار حوض ها ضمن ایجاد هوایی دل انگیز حس لطیف و خوبی را به هر بیننده ای القاء می کند.

باغ دیدار

نمایشگاه خودرو: که درسه طبقه طراحی شده است وسقف زیبای مشترک آن دربه شکل تخم مرغی ازیک سازه فلزی ساخته شده است .

نمایشگاه خودرو ایران مال

سینما رستوران وهتل: ۴۰ واحد سینمایی دراین مجتمع پیش بینی شده است که ۱۲ واحد آن دراردیبهشت ماه سال جاری ودرافتتاح فاز اول این مجتمع مورد بهره برداری قرارگرفت. همچنین ۲۰۰رستوران ازجمله بخش هایی به صورت فود کورت نیز پیش بینی شده است . هتل های ایران مال شامل دوهتل ۵ ستاره درشرق بخش تجاری،گردشی می باشد که دریک ساختمان مستقل به ارتفاع ۷۰متر دریکصد هزار مترمربع ساخته شده است.

هتل ایران مال

بخش های دیگر این مجتمع عظیم شامل: پیست یخ، ایوان بلور، تالار الماس، و مرکز تفریحات خانوادگی، تالار پذیرایی مجلل، آمفی تئاتر، دریاچه زیبای ایران مال با آبنمای منحصربفرد و همچنین طرح توسعه آتی که شامل یک مجموعه فروشگاهی بزرگ، مرکز بین المللی تجارت تهران و مرکز نمایشگاه ها است می باشد.

این مجتمع عظیم برای ۲۰۰۰۰ خودرو ظرفیت پارکینگی ایجاد نمود است ودارای ۱۶ راه خروجی برای خودرو ها به سوی بزرگراههای اطراف خود می باشد.

در ایران مال برای ۱۵ رشته ورزشی فضاهای ورزشی استاندارد درنظر گرفته شده ویک جاده طولانی تندرستی ۵/۲ کیلومتری نیز دراین مجتمع قراردارد که طولانی ترین درمنطقه است وبااحتساب ۵ دقیقه وقت برای دیدن هرمغازه ومرکز تجاری اش حداقل ۳ روز وقت برای بازدید تمامی آن مورد نیاز است .

نمی توان از بازار ایرانی سنتی این مجتمع که دربرگیرنده ظرافت هایی چشم نواز وخیره کننده ازهنر ایرانی است سخنی نگفت . بازاری که با معماری بازارهای سنتی ایران شکل گرفته وزیباترین طرح های گچ بری ونقاشی باطاق های ضربی را دربرگرفته وفعلا” چندنمایشگاه و فروشگاه بزرگ عتیقه جات وصنایع دستی فاخر ایرانی ، شیرینی ، خشکبار وآجیل ، پوشاک ولباس اقوام ایرانی، شربت خانه ، تالار آینه وتالار بزرگ فرش های فاخر را درخود جای داده است درورودی این بازار سنتی تابلوی تیمچه حاج علی اکبر به چشم می خورد ونیز شرحی ازکاربرد عناصر معماری بازارهای ایرانی است.

مسجد جامع این مجتمع ودهها نمازخانه نیز دردسترس بازدید کنندگان می باشد که هریک به زیبایی تمام ساخته وجلوه گاه هنر وصنعت معماری ایرانی اسلامی اند.

نمازخانه ایران مال

فکر اولیه احداث این مرکز متعلق به آقای علی انصاری کارآفرین وسرمایه گذار شناخته شده ایرانی وبنیانگزار بازار مبل ایران درمنطقه یافت آباد، بازار آهن درشادآباد ، وبازار موبایل درخیابان حافظ وچندین نهاد تجاری واقتصادی دیگر می باشد.

در ساخت این مجتمع ودر مراحل مختلف کار از۷۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نیروی کار دراین پروژه اشتغال داشته اند که پس ازآموزشها وتوجیهات لاز م مجموعه نیروی انسانی اداره کننده این بزرگترین مال خاورمیانه را برعهده داشته وخواهند داشت.

مجموعه عکسهای ایران مال

  • منبع خبر : مجله سفر سالم