باغ عباس آباد برای بازدید نوروزی آماده می شود.وسعت آن نزدیک به ۵۰۰ هکتار است. سد دریاچه با گنجایش ۶۰۰ هزار مترمکعب از نوع مخزنی بوده و جنس دیواره سد از ساروج است.

به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مجموعه تاریخی عباس‌آباد از جمله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین باغ‌های تاریخی ایران بوده که در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته و به عنوان یکی از باغ‌های ایرانی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

این مجموعه تاریخی شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری می‌شود که به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری در محلی که پیشتر خرگوران نام داشت ساخته شده‌است و در حال حاضر مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید.

وسعت آن نزدیک به ۵۰۰ هکتار است. سد دریاچه با گنجایش ۶۰۰ هزار مترمکعب از نوع مخزنی بوده و جنس دیواره سد از ساروج است. این سد توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۷۴۵ در زمره آثار تاریخی و فرهنگی ایران قرار گرفته‌است.

باغ عباس آباد

«مهدی ایزدی» معاون میراث فرهنگی استان مازندران با اعلام این مطلب که بزرگترین باغ تاریخی ایران برای ورود گردشگران نوروزی آماده می شود گفت: باغ جهانی عباس آباد بهشهر یکی از منحصر به فردترین باغ های ایرانی است که هم اکنون با برخورداری از یک برنامه راهبردی دقیق در حال آماده سازی برای بازدید مسافران نوروزی است.

او همچنین به خوانا سازی بقایای معماری باغ عباس آباد اشاره کرد و افزود: جدای از اینکه بقایای معماری به دست آمده از دوره صفوی مرمت و خواناسازی شده، کف سازی مجموعه نیز به اتمام رسیده است. 

ایزدی همچنین به پاکسازی گیاهان خودور در محوطه های تاریخی باغ اشاره کرد و ادامه داد: پاکسازی بوته ها و گیاهان خودور به ویژه در محوطه های تاریخی از دیگر اقداماتی است که در این باغ جهانی صورت گرفته است.

به گفته معاون میراث فرهنگی مازندران، مجموعه جهانی باغ عباس آباد بهشهر درحال حاضر بر اساس برنامه راهبردی تلاش دارد تا با کمترین آسیب و تداخل پذیرای مسافران در ایام نوروز باشد.

  • نویسنده : ذاکر
  • منبع خبر : مهر