تكذيب خروج ميدان «نقش جهان» از فهرست يونسكو اين روزها بحث و اخبار پيرامون خروج ميدان «نقش جهان» اصفهان از فهرست يونسكو به يكي از مهم ترين دغدغه هاي فعالان و دوستداران ميراث فرهنگي تبديل شده است. البته به گفته مسئولان استان اصفهان، اين موضوع صحت ندارد و ساخت گذر «آقا نورالله نجفي» كه مهم […]

تكذيب خروج ميدان «نقش جهان» از فهرست يونسكو

اين روزها بحث و اخبار پيرامون خروج ميدان «نقش جهان» اصفهان از فهرست يونسكو به يكي از مهم ترين دغدغه هاي فعالان و دوستداران ميراث فرهنگي تبديل شده است. البته به گفته مسئولان استان اصفهان، اين موضوع صحت ندارد و ساخت گذر «آقا نورالله نجفي» كه مهم ترين علت ايجاد اين شايعه بوده، با مصوبه سازمان يونسكو انجام گرفته و هيچ خطري اين ميدان تاريخي را تهديد نمي كند.

«شهرام اميري» مدير امور فرهنگي و ارتباطات اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان در اين زمينه به «ايران» گفت: مرمت و ساماندهي آثار و بافت مجموعه ميدان امام خميني(ره) (نقش جهان) همواره در سال ها و حتي دهه هاي گذشته از اولويت اداره كل ميراث فرهنگي استان اصفهان بوده است. وي ادامه داد: موضوعي كه باعث شده اين شايعه مطرح شود، ساخت گذر «آقا نورالله نجفي» بوده و نه خيابان؛ در واقع با توجه به اجراي طرح ممنوعيت عبور و مرور وسايل نقليه در اين ميدان ناچار بوده ايم به منظور تسهيل در رفت و آمد و حمل و نقل بار ۵۰۰ فروشگاه مستقر در ميدان و هزاران فروشگاه اطراف بازار قيصريه و مهمتر از آن پويايي و حيات اين ميدان عظيم تاريخي محوري را جايگزين كنيم. به همين جهت طرح ساخت گذري در كنار بدنه شرقي ميدان واقع در خيابان «حافظ» مطرح و پس از تاييد كتبي سازمان يونسكو اين موضوع در طرح تفصيلي شهر اصفهان مصوب سال ۷۲ درج شد. البته با توجه به اختلافاتي كه ميراث فرهنگي با شهرداري اصفهان در خصوص نحوه اجراي اين طرح داشت با پيگيري هاي انجام شده عمليات اجرايي گذر آقا نجفي از سال ۹۳ متوقف شد تا تصميم نهايي در اين خصوص اتخاذ شود. وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر تنها اختلاف ميراث فرهنگي با شهرداري اصفهان در نحوه اجراست؛ در واقع اين موضوع كه خطر خروج از فهرست يونسكو ميدان تاريخي نقش جهان را تهديد مي كند به هيچ وجه صحت ندارد.

  • منبع خبر : روزنامه ایران