امسال ۴۰ درصد از مساحت تالاب هامون آبگیری شده که تاثیر بسزایی در کاهش گرد و غبار و ریزگردها در منطقه سیستان دارد.

نقش آب دریاچه هامون در ریزگرد های شهر زابل

در پی  سیلاب‌های جاری شده در منطقه سیستان، امسال ۴۰ درصد ( از نظر مساحت دریاچه )  از مساحت دریاچه هامون آبگیری شده که تاثیر بسزایی در کاهش گرد و غبار و ریزگردها در منطقه سیستان دارد.

این آبگیری در دو هامون هیرمند و سابوری بوده و نقش به سزایی در کنترل گرد و غبار دارد.گواه این امر را میتوان با مقایسه میزان گرد و غبار در همین تاریخ از سال گذشته برسی کرد.

هر ساله ورودی آب از بخش هامون سابوری محدود بود اما امسال به لطف بارش های باران و همکاری محیط زیست با مرزبانی (مرز افغانستان) ورودی های آب از دایک های مرزی افزایش داشته و آب بیشتری از هامون در بخش افغانستان وارد هامون سابوری شده است.

 افزایش حجم آب باعث شده میزان گرد و غبار شهر زابل کاهش یابد.

دریاچه هامون

دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌ کره در ایران است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌اند.این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شده‌است که در زمان فراوانی آب به هم می‌پیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل می‌دهند.

در پی بارندگی های اخیر و جاری ‌شدن سیلاب از سمت كشور افغانستان، پس از دو دهه آب به بخش‌ های شمالی تالاب بین ‌المللی هامون وارد شد.

  • نویسنده : ذاکر