این روزها که به دلیل تهدید مبتلاشدن به کرونا بسیاری ازسفرها بخصوص طبیعت گردی به شدت کاهش یافته ونگرانی های ناشی از ترس ابتلا علاقمندان سفر را خانه نشین وزمینگیر کرده ، چه خوبست با خاطرات سفر ضمن ایجاد حس وحال رفتن به دل طبیعت یا سفر های دیگر ، جاذبه های مسافرت وطبیعت گردی […]

این روزها که به دلیل تهدید مبتلاشدن به کرونا بسیاری ازسفرها بخصوص طبیعت گردی به شدت کاهش یافته ونگرانی های ناشی از ترس ابتلا علاقمندان سفر را خانه نشین وزمینگیر کرده ، چه خوبست با خاطرات سفر ضمن ایجاد حس وحال رفتن به دل طبیعت یا سفر های دیگر ، جاذبه های مسافرت وطبیعت گردی وانواع سفر را دردل ها زنده نگاه داریم تا بعد از شرایط فعلی وامکان رفتن دوباره به مسافرت ویا طبیعت گردی با اشتیاق بیشتر ودانایی های متنوع ازدیدنی های ایران وجهان بار سفر ببندیم واز عمر وتوان وفرصت های خود استفاده بیشتر کنیم تاهم بر تجربه های مان بیافزاییم وهم روح خودرا درسفر بازسازی کنیم .

حالا من هم به عنوان کسی که مسافرت های زیادی کرده ام برای شما خاطرات سفر ها وطبیعت گردی هایم را می نویسم تا ضمن به اشتراک گذاشتن آن تجربه ها ازشما به سفر های بیشتر ی دعوت کنم . این شماره رابا عنوان دیدار با  مادر طبیعت تقدیم تان می کنم . 

دیدار با مادر طبیعت

 تا حالا  شده صبح توی چادرتون با صدای خوردن آب به سنگ ها از خواب بیدار بشید؟ یا اینکه صبحانه را روی آتیش وسط شن ها توی کویر درست کنید؟ یا اینکه ساعت ها زیر نم بارون با کفش های نم کشیده برای دیدن یه آبشار زیبا پیاده روی کنید؟ اگر این تجربه ها را داشتید خوشحال میشم که بتونم جای جدیدی به شما معرفی کنم و اگر هم نه که امیدوارم بتونم حس فوق العاده این مدل تجربه هارو به شما منتقل کنم. من قصد دارم از تجربیات سفرهایی که رفتم بنویسم و برای دوستانی که اهل سفر هستند یا تصمیم به شروع این کار دارند اندکی مفید واقع بشم.

قطعا اولین جایی که قصد دارم معرفی کنم استان زیبای گلستان واقع در شمال ایران در همسایگی استان خراسان و مازندران است.

یادمه زمانی که به مدرسه میرفتم وقتی میخواستم بگویم فلان چیز خیلی قدیمیه میگفتم برای زمان پارینه سنگیه. اما واقعا باید بگویم که پیشینه تاریخی این سرزمین به ۷ هزار سال پیش و در غار کیارام واقع در روستای (فرنگ) بخش گالیکش به دوران پارینه سنگی بر می‌گرده. پژوهش‌های تازه نشان می دهند که منطقهٔ گرگان از ۶ هزار سال قبل، تمدن پیش از آریایی‌ها را در خود جای داده بوده ‌است؛ کهن ‌ترین آثار دورهٔ نوسنگی ایران از غار کمربند و غار هیتو در نزدیکی بهشهر پیدا شده‌ است. نام این سرزمین در سنگ نوشته‌های هخامنشی، از جمله سنگ نوشتهٔ داریوش در بیستون، به صورت ورگانه و در نوشته‌های پهلوی به صورت گورکان آمده‌است. واژهٔ ورگ در زبان طبری به معنای گرگ است.

تصور کنید یک استان چقدر میتواند آثار تاریخی و طبیعت بکر در خود جای داده باشد. در این استان جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی بسیار زیاد و جذابی وجود دارد. به عنوان مثال، قبرستان خالد نبی که ثبت جهانی هم شده است، آبشار کبودوال واقع در شهر علی آباد کتول، گنبد قابوس که در میراث جهانی یونسکو به عنوان پانزدهمین اثر تاریخی ایران قرار گرفته و بلندترین برج تمام آجری جهان است، آبشار شیرآباد در ۶ کیلومتری جنوب شهر خان‌ببین، روستای جهان نما در میان یکی از زیباترین و تماشایی ترین مناطق حفاظت شده استان گلستان و ایران قرار گرفته است.

قلعه ماران که در حدود ۷۶ کیلومتری از مرکز استان گلستان واقع شده، در واقع یک قله است، آبشار لاملیچ در استان گلستان در جنوب روستای سر کلاته که به خراب شهر شهرت دارد، آبشار لوه که در نزدیکی شهر گالیکش قرار دارد، و طبیعت و آثار تاریخی دیگری که حتما در فرصت مناسب به معرفی شان میپردازم. اما حال که مقداری با تاریخ و فرهنگ این استان آشنا شدید قصد دارم به اصل مطب بپردازم و تجربه شخصی ام از یکی از آبشار های بی نظیر به نام مجموعه آبشارهای هفت بهشت یا اوتره، واقع در روستای شفیع آباد فندرسک که از توابع شهرستان رامیان در استان گلستان است را با شما در میان بگذارم. این روستا در حاشیه جنوبی و ۵۵ کیلومتری جاده گرگان و گنبد قرار دارد و یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده این استان است.

مجموعه آبشارهای اوتره در جنوب روستای شفیع‌ آباد فندرسک واقع شده است. مسیر پیاده ‌روی بسیار زیباست و در طول مسیر تا زیر آبشار اصلی  چندین آبشار دیگر نیز وجود دارد که هریک از زیبایی خاص خود برخوردار است. فکر کنید، در مسیر به تک تک این آبشارها که میرسید نسیم خنکی همراه با قطرات آب که به صورتتان میخورد خستگی و گرما را از روح و تنتان میشوید. نکته جالب توجه اینکه تمام  این رودها و آبشارهای با عظمت، همگی از چشمه‌ی بسیار کوچکی منشأ می‌گیرند که از آن آبی زلال و سرد می‌جوشد و از مسافت ۱۵۰ کیلومتری نرسیده به آبشار اصلی شروع میشوند.

 

 

در کل میشود گفت که سفر به این مکان واقعا یک برنامه کامل، شامل جنگل نوردی، کوهپیمایی، سنگ نوردی سبک و دیدن آبشارهای بکر پله کانی است. پیمایش مسیر حدودا ۳ ساعت زمان میبرد و لذت وصف نشدنی از طول مسیر و طبیعت بکر و سرسبز آن خواهید برد.

در سمت چپ آبشار اصلی یک مسیر کوتاه دیگر است و به یک صخره جالب میرسد که به طرز عجیبی وسط آن خالی است و حوض کوچکی پایینش درست شده. به یاد دارم فقط دلم میخواست بروم وسط اون سنگ ها و بالاخره هم با هر سختی بود رفتم. وقتی بین سنگ ها چهار زانو نشسته بودم قطره های آب از جلو صورتم به دریاچه میریختند. راستش دلم میخواست تا ابد اونجا بمانم.

من اواخر اردیبهشت به این سفر رفته  بودم و بهتر است به این نکته اشاره کنم که بهترین زمان برای رفتن به این استان اردیبهشت است. چون این مکان به دلیل آب و هوای گرم و خشکش سرسبزی خود را خیلی زود از دست میدهد و البته پیاده روی و تفریح هم در این گرما دشوار است.

راه دسترسی به این آبشارها به‌ صورت پیاده‌ روی و در برخی قسمت‌ها بسیار سخت است و برای رسیدن به آبشارهای بالایی باید از روی یال‌ها و صخره‌ها با شیب بسیار تند عبور کرد. پس حتما نیاز به تجهیزات مناسب از جمله کفش کوه نوردی خواهید داشت. این مکان برای شب مانی مناسب نیست، زیرا کل مسیر در حاشیه رودخانه است و با کوچکترین بارش امکان وقوع سیل وجود دارد.

درآخر اینکه یکی از به یادماندنی ترین و هیجان انگیز ترین سفرهای من، دیدن این آبشارهای زیبا و پله کانی و گذشتن از این مسیر خاص و سرسبز بود. حتی دلهره هایی که زمان گذشتن از راه های باریک و دره های عمیق و پا گذاشتن روی یک تنه درخت نیمه معلق بالای رودخانه پرآب و خروشان داشتم هم لذت بخش بود و خالی از لطف نیست در برنامه سفرهایتان به این استان از این مناظر زیبا دیدن کنید. به امید اینکه روزی جهانیان، ایران زیبای مارا بشناسند و ببینند.و به امید اینکه زودتر شرایط عادی به دنیا وایران بازگردد ومردم بتوانند دردیدار با مادر طبیعت افسردگی را از روح وجان خود بشویند وخدارا بهتر وبیشتر بشناسند و درگردشگری به مناطق مختلف با دیگر انسان ها دیدار کنند وعمق این شعر سعدی را دریابند که می فرماید: بنی آدم اعضای یکدیگرند – که درآفرینش زیک گوهراند.

  • نویسنده : آرزو پارسا