روزجهانی گردشگری وپیام وزیر به این مناسبت ۲۷ سپتامبر روزجهانی گردشگری نام دارد. این نامگذاری درسال ۱۹۸۰ ازسوی سازمان جهانی گردشگری انجام گرفت . این انتخاب به این دلیل انجام گرفت که دراین روز ازسال فصل سفر به نیمکره جنوبی کره زمین آغاز وسفر به نیمکره شمالی به دلیل تغییرات فصلی وسرما پایان می گیرد. […]

روزجهانی گردشگری وپیام وزیر به این مناسبت

۲۷ سپتامبر روزجهانی گردشگری نام دارد. این نامگذاری درسال ۱۹۸۰ ازسوی سازمان جهانی گردشگری انجام گرفت .
این انتخاب به این دلیل انجام گرفت که دراین روز ازسال فصل سفر به نیمکره جنوبی کره زمین آغاز وسفر به نیمکره شمالی به دلیل تغییرات فصلی وسرما پایان می گیرد.

درکشورهای مختلف دنیا به مناسبت این روز جشن ها ومراسم خاصی برگزار می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان نیز در پیامی به مناسبت ۵ مهر روز جهانی جهانگردی، بر هویت بخشی و ارتقاء مشاغل مرتبط با این صنعت بزرگ برای هموار سازی مسیر توسعه پایدار و ترسیم آینده ای بهتر در ابعاد اقتصادی و اجتماعی تاکید کرد.
به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا،وزیرمیراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری درپیام خود ضمن تبریک این روز اظهار امیدواری کرد طی یک سال آینده براساس شعار «گردشگری واشتغال ،آینده ای بهتر برای همه » دوره خوبی برای این صنعت پیش روی باشد.

در پیام دکتر علی‌اصغر مونسان به این مناسبت آمده است:


«۲۷ سپتامبر هر سال مصادف با ۵ مهر آغاز مسیری تازه برای صنعت عظیم گردشگری در جهان است. انتخاب یک عنوان برای هر سال از سوی سازمان جهانی جهان‌گردی صرفاً یک نام‌گذاری نمادین نبوده، بلکه برآیند مهم‌ترین شاخصه‌های کنونی و نیازهای آتی این صنعت و نیز راهبردی روشن و اجرایی برای تمام فعالیت‌های گردشگری بین‌المللی در یک سال پیش رو است.


“گردشگری و اشتغال:

آینده‌ای بهتر برای همه” عنوانی است برای صنعت گردشگری که از امروز آغاز می‌شود و تا پنجم مهرماه سال آینده همچون چراغی فراروی تمام برنامه‌هایمان قرار می‌گیرد. این عنوان کوتاه و گویا، نه‌تنها تبیین‌کننده رسالت فعالان گردشگری، بلکه روشنگر وظایف و رویکرد تمام دستگاه‌های اجرایی، تصمیم‌گیر و قانون‌گذار، برنامه‌ریز و آینده‌پژوه در قبال سومین صنعت بزرگ جهان است.
صنعتی سبز که دور نیست روزی جایگاه نخست را به خود اختصاص دهد و اقتصاد جوامع را از خام‌فروشی، صنایع آلاینده و تجارت‌های بعضاً سیاه رهایی بخشد و در کنار کارکرد اقتصادی خود، موجب نزدیکی و دوستی ملت‌ها و هم‌افزایی فرهنگ‌ها شود.

توجه جوامع جهانی به صنعت گردشگری

صنعت گردشگری به‌واسطه فواید بی‌شمار و روزافزونش هرساله بیش‌ازپیش توجه جوامع و دولت‌مردان را به خود معطوف می‌کند و نویددهنده توسعه پایدار جوامع، تضمین‌کننده اشتغال‌آفرینی و رفع بیکاری و فقر، بشارت‌دهنده برابری فرصت‌ها و زندگی توأم با صلح و شادی در جهان است.
این صنعت جامع که خدمات و صادرات را به‌گونه‌ای مضاعف در خود دارد در سرزمین زیبا، چهارفصل و تاریخی ما نیز گام‌های شکوفایی را یک‌به‌یک طی می‌کند و همسو با روند جهانی، موجب ارزآوری، اشتغال‌زایی و نشاط فرهنگی و اجتماعی می‌شود.

با چنین ظرفیت‌هایی، گردشگری در سال گذشته برای کشورمان ۱۱٫۸میلیارد دلار ارزآوری داشته است و در ابعاد ملی هزاران شغل ایجاد کرده و موجب رونق اشتغال و بهبود معیشت بسیاری از هم‌وطنان در ۳۱ استان، صدها شهرستان و هزاران روستا شده است.
خصلت عدالت‌گستر این صنعت سبز و سخاوتمند، مواهبی برای تمامی اقشار جامعه اعم از جوانان، زنان و مردان دارد و درآمدهای آن بر سفره تمام افراد جامعه و به‌ویژه شاغلان صنعت حمل‌ونقل، خوراک، هتلداری، سوغات و صنایع‌دستی، میراث‌فرهنگی و ده‌ها شغل دیگر می‌نشیند.

مصادیق اقتصاد مقاومتی برای توسعه گردشگری

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و تمامی نهادهای تابعه آن، در پاسخ عملی به‌عنوان راهبردی سال گردشگری، سه موضوع آموزش، اشتغال و مهارت‌آموزی را در دستور کار خود قرار داده و از این فرصت ارزنده به‌عنوان یکی از بارزترین مصادیق اقتصاد مقاومتی برای توسعه گردشگری بهره خواهد جست.
این‌جانب ضمن تأکید بر ضرورت هویت بخشی و ارتقای مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری برای هموارسازی مسیر توسعه پایدار و ترسیم آینده‌ای بهتر در ابعاد اقتصادی و اجتماعی، روزجهانی گردشگری را به ملت فرهیخته ایران و به‌ویژه فعالان و تلاشگران این صنعت بزرگ تبریک می‌گویم و امیدوارم با بهره‌مندی مناسب از داشته‌های بالفعل و بالقوه و فراوان گردشگری، فردایی روشن‌تر و آبادتر برای ایران اسلامی ترسیم شود.»