روز چهارشنبه کمیسیون ملی یونسکو در ایران، جلسه هم اندیشی بررسی برپایی ششمین کنفرانس بین المللی ثبت‌های زنجیره‌ای در مسیر جاده ابریشم با رویکرد ویژه گردشگری در استان همدان برگزار شد.

ثبت‌های زنجیره‌ای در مسیر جاده ابریشم با رویکرد گردشگری

روز چهارشنبه کمیسیون ملی یونسکو در ایران، جلسه هم اندیشی بررسی برپایی ششمین کنفرانس بین المللی ثبت‌های زنجیره‌ای در مسیر جاده ابریشم با رویکرد ویژه گردشگری در استان همدان برگزار شد.

معاون ارتباطات و مشارکت‌ها و سرپرست گروه ارتباطات کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه کنفرانس راه ابریشم از اول تا ۹ مهر امسال برگزار می‌شود یادآور شد: برگزاری کارگاه گفت و گوی بین مذاهب و گفت و گوی فرهنگی در کشورهای مسیر جاده ابریشم، دومین کنفرانس بین المللی معنویت در مسیر جاده ابریشم و کنفرانس سالانه رابط‌های ملی جاده ابریشم از جمله دیگر برنامه‌هایی است که در قالب کنفرانس بین المللی راه ابریشم برگزار خواهد شد.

برپایی جشنواره صلح نوشته‌های جاده ابریشم

امیر روشن بخش تاکید کرد: در این کنفرانس همچنین شاهد برپایی جشنواره صلح نوشته‌های جاده ابریشم، مجمع شهرداران شهرهای محور جاده ابریشم خواهیم بود.

وی همچنین از برپایی اجلاس جهانی اصلاح الگوی مدیریت تقاضا و مصرف آب در کنفرانس بین المللی راه ابریشم خبر داد و گفت که برپایی هرچه بهتر این رویداد با توجه به حضور ۶۰ میهمان بین المللی با توجه به هدفگذاری بر توسعه گردشگری شهر همدان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اشاره به میزبانی برخی کشورها از جمله چین، اسپانیا، عمان و ازبکستان از کنفرانس ملی راه ابریشم و دشواری در گرفتن میزبانی این رویداد توضیح داد: مراحل متعددی طی شد تا در نهایت میزبانی اجلاس بین المللی راه ابریشم به ایران رسید. در داخل کشور همت برای گرفتن این میزبانی‌ها وجود ندارد اما معتقدم ایران می‌تواند با توجه به امکانات شهرهای مختلف در زمینه جاده ابریشم حرف‌های مهمی بزند.

ایوبی با اشاره به برگزاری برنامه‌های مهم بین المللی در کنار اجلاس راه ابریشم از جمله دومین اجلاس کنفرانس بین المللی مسیر معنویت و گفت وگوی ادیان در جاده ابریشم یادآور شد: اولین جشنواره صلح نوشته‌های جاده ابریشم با حضور کشورهای صاحب خوشنویسی از جمله ایران، چین، کره جنوبی و ژاپن برگزار خواهد شد و این کشورها جشنواره خوشنویسی خود را برگزار خواهند کرد.

شهردار همدان نیز در این جلسه اظهار داشت: همدان در سال ۲۰۱۸ پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی و میزبان نشست فعالان گردشگران جهان بود که این اتفاق بینظری است. قرار شد این فرایند فرهنگی متوقف نشود و پیشنهاد برپایی اجلاس بین المللی جاده ابریشم با استقبال مسؤولان استان روبرو شد.

عباس صوفی عنوان کرد: با توجه به رویکرد خوب یونسکو و عزم مسئولان استانی می‌توان با برپایی کنفرانس بین المللی راه ابریشم اتفاق خوبی را رقم زد. همچنین مجمع شهرداران آسیا پیشنهاد کردند در همدان جلسه‌ای داشته باشند.

همدان نه کشاورزی و نه صنعتی بلکه استانی با ظرفیت‌های گردشگری است

محمود عراقی معاون استاندار همدان یادآور شد: از ابتدای دولت یازدهم محور توسعه گردشگری را در استان همدان در دستور کار قرار دادیم و همدان نه کشاورزی و نه صنعتی بلکه استانی با ظرفیت‌های گردشگری است.وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره همدان مبنی بر حفظ قدمت و ساختار این استان در گذر زمان عنوان کرد: این استان با شهرهای اطراف فاصله اندکی دارد و با خطوط ریلی راه آهن نیز با دیگر استان‌ها در ارتباط است.

شهر همدان

 

  • نویسنده : ذاکر
  • منبع خبر : ایسنا