فستیوال گل بلغارستان هر ساله در ماه می و ژوئن ( اردیبشت و خرداد ) دره گل رز بلغارستان میزبان جشنی ۱۱۰ ساله است . این دره ی زیبا در ۸۷ کیلومتری کوهستان بالکان واقع شده است , در زمانی نه چندان دور به خاطر ساختن مهمات و تپانچه دارای شهرت بود ولی اکنون به […]

فستیوال گل بلغارستان

هر ساله در ماه می و ژوئن ( اردیبشت و خرداد ) دره گل رز بلغارستان میزبان جشنی ۱۱۰ ساله است . این دره ی زیبا در ۸۷ کیلومتری کوهستان بالکان واقع شده است , در زمانی نه چندان دور به خاطر ساختن مهمات و تپانچه دارای شهرت بود ولی اکنون به عنوان یکی از بزرگترین منابع نفتی جهان که شبیه به “طلای مایع” است ، مشهور است.

بلغارستان ۷۰ الی ۸۵ درصد عصاره رز در دنیا را برای ساخت عطر تولید می‌کنند . برای تولید تنها یک پوند روغن گل سرخ ، بیش از ۳،۱۸۰ پوند گلاب به طول می انجامد که ارزش آن بین ۳،۴۶۸ تا ۶،۰۰۰ دلار است .

فستیوال گل بلغارستان

فستیوال گل بلغارستان

رایج ترین گل سرخ روغنی که در دره یافت می شود ، گل سرخ Damask  است. زادگاه دقیق آن ناشناخته است: بسیاری از گزارش ها آن را در پایتخت سوریه دمشق سوریه میگویند ، در حالی که برخی دیگر از ایران باستان یاد می کنند.

در قرن هفدهم میلادی ، یک بازرگان ترک ، این گل را به افتخار زادگاهش به بلغارستان آورد ، جایی که اکنون به طور غیر رسمی به نام روزا کازانلیکا خوانده می شود.

شهر کازانلاک به عنوان مرکز فستیوال گل بلغارستان در نظر گرفته شده است ، و برگزاری اولین جشنواره گل رز در آخر هفته آخر ژوئن در این شهر برگزار میشود. بازدید کنندگان با برنامه هایی از قبیل ، برداشت سنتی گل رز ، فرایند تقطیر ، رقص های مردمی با گل رز  و …. سرگرم میشوند.

فستیوال گل بلغارستان

فستیوال گل بلغارستان

  • نویسنده : ذاکر
  • منبع خبر : سفرسالم