ظرفیت اقتصاد در گردشگری روستا توسعه بومگردی در تمام دنیا به‌عنوان فرصتی برای توسعه گردشگری پایداراست اما این گردشگری در کنار تمام مزایا ممکن است تهدیدهایی برای روستاها باشد. توسعه بومگردی با توجه به علاقه‌مندی گردشگران به حضور در مناطق روستایی ازجمله اصول موردتوجه برای توسعه گردشگری است و کشور ایران نیز با توجه به […]

ظرفیت اقتصاد در گردشگری روستا

توسعه بومگردی در تمام دنیا به‌عنوان فرصتی برای توسعه گردشگری پایداراست اما این گردشگری در کنار تمام مزایا ممکن است تهدیدهایی برای روستاها باشد.

توسعه بومگردی با توجه به علاقه‌مندی گردشگران به حضور در مناطق روستایی ازجمله اصول موردتوجه برای توسعه گردشگری است و کشور ایران نیز با توجه به چهارفصل بودن، ظرفیت‌های بی‌بدیلی برای توسعه بومگردی روستایی دارد.

روستای سوباتان

اصفهان به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری دنیا ازجمله استان‌هایی است که بومگردی آن موردتوجه گردشگران داخلی و حتی خارجی است و تجربه سال‌های گذشته نشان داده است گردشگران خارجی از این نوع سفرهای درون استانی استقبال خوبی می‌کنند.

ظرفیت بومگردی اصفهان به‌عنوان استانی که از یک‌سو، به جاذبه‌های تاریخی حتی در دورترین نقاط روستایی شهرت دارد و از سویی به‌عنوان استانی چهارفصل شناخته می‌شود که حتی در یک‌فصل از سال در سفر به شهرهای مختلف یک شهرستان آن، می‌توان آب و هوایی متنوع را تجربه کرد می‌تواند نقطه عطفی برای توسعه گردشگری کشور باشد.

ظرفیت‌های گردشگری طبیعی این استان مانند کویرگردی در زیباترین کویرهای دنیا مانند «مصر » و «ورزنه»، روستاهایی با کوهسارهای بلند و آبشارهای وحشی و بهره‌مندی از مناطق محافظت‌شده چهارگانه از ویژگی‌های نابی است که در این توسعه می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

ظرفیت بومگردی اصفهان به‌عنوان استانی که از یک‌سو، به جاذبه‌های تاریخی حتی در دورترین نقاط روستایی شهرت دارد و از سویی به‌عنوان استانی چهارفصل شناخته می‌شود که حتی در یک‌فصل از سال در سفر به شهرهای مختلف یک شهرستان آن، می‌توان آب و هوایی متنوع را تجربه کرد می‌تواند نقطه عطفی برای توسعه گردشگری کشور باشد.

ظرفیت‌های گردشگری طبیعی این استان مانند کویرگردی در زیباترین کویرهای دنیا مانند «مصر » و «ورزنه»، روستاهایی با کوهسارهای بلند و آبشارهای وحشی و بهره‌مندی از مناطق محافظت‌شده چهارگانه از ویژگی‌های نابی است که در این توسعه می‌تواند مدنظر قرار گیرد.

توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی راهکار اصلی توسعه گردشگری روستایی

دراین‌ارتباط مدیرکل میراث فرهنگی  استان اصفهان از توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی به‌عنوان راهکار اصلی توسعه گردشگری روستایی استان اصفهان یادکرد و اظهار داشت: توسعه بومگردی می‌تواند زمینه‌های تولید و اشتغال جوانان را در روستاها فراهم آورد.

فریدون الله یاری با بیان اینکه استان اصفهان با داشتن حدود دو هزار روستا  و یکی از ۲۰ منطقه گردشگری عشایر کشور، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه دارد، ابراز داشت: علی‌آباد، قورتان، کلهرود، سین، جاجا، مشهد اردهال، مشهد کاوه آهنگر، پوده، دنگزلو، خفت، اسفرجان، نشلج، دره، هاردنگ، مهرجان، گرمه، عروسان، دم‏آب، هسلینجه، یارند، هنجن، طره، کمجان، برز، طرق، نیسیان و ابیانه از جمله روستاهای گردشگری استان هستند که تاکنون نیز مورد استقبال گردشگران قرارگرفته‌اند.

 

فرصتی که می‌تواند به تهدیدی جدی مبدل شود

اما در این میان باید دقت کنیم که این فرصت برای توسعه گردشگری به یک تهدید جدی مبدل نشود چراکه به گفته کارشناسان در بسیاری از مواقع توسعه باعث از بین رفتن بافت و کارکرد روستایی منطقه می‌شود و روستاییان با مشاهده سود حاصل از فعالیت‌های گردشگری، تمامی تمرکز خود را بر روی بحث گردشگری می‌گذارند و از زندگی اصلی خود که همان کشاورزی و دامداری است دور می‌شوند.

دراین‌ارتباط پدر اقامتگاه‌های بوم گردی ایران روستای مصر را نمونه‌ای از این اتفاق می‌داند و می‌گوید متأسفانه به دلیل تردد زیاد گردشگران داخلی در این روستا، ساکنین روزبه‌روز امکانات گردشگری آن را افزایش می‌دهند و در مقابل روزبه‌روز از کشاورزی در منطقه دور می‌شوند.

بوم گردی بخشی از گردشگری پایدار است

در همین ارتباط عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر اصفهان نیز عقیده دارد بومگردی بخشی از گردشگری پایدار است و نمی‌توان از آن چشم پوشید اما از تهدیدهای این صنعت برای روستاییان نیز نمی‌توان غافل شد.

زاهد شفیعی با بیان اینکه هدف از بوم گردی ارائه یک مدل از گردشگری پایدار است که طی آن ساختار، بافت، معماری، معیشت و کارکرد اصلی روستا از دست نرود، ابراز داشت: در غیر این صورت نمی‌توان نام این پدیده را بوم گردی گذاشت؛ در واقع این مدلی ناپایدار است که خیلی زود همه‌چیز را از بین خواهد برد.

وی معتقد است اگر ما مفهوم بوم گردی را درک نکنیم روستاها دچار دگرگونی منفی خواهند شد و این به تمام فعالیت‌هایی که به‌عنوان گردشگری پایدار به آن می‌پردازیم آسیب می‌زند.

نکته مهم اینجاست که نمی‌توان به‌صرف تهدیدهای اشاره‌شده فرصت‌های خوب توسعه بومگردی را نادیده گرفت بلکه لازم است مسئولان با آموزش روستاییان راهکار مناسبی برای توسعه بومگردی و حفظ ارزش‌های روستایی بیندیشند؛ موضوعی که در روستای گرمه اصفهان اتفاق افتاده است، روستایی که درست در مجاورت کویر مصر قرار دارد.

هرساله تعداد بازدیدکنندگان داخلی و خارجی از روستای گرمه در حال افزایش است به‌طوری‌که تنها در ۶ ماهه ابتدایی امسال حدود ۱۶ هزار گردشگر از روستای گرمه دیدن کرده‌اند.

توسعه گردشگری در روستاهای هدف به یکی از مطالبات جدی ساکنان مبدل شده است

به‌طورکلی موفقیت روستاهای شرق اصفهان در زمینه گردشگری به‌اندازه‌ای است که به گفته محسن یارمحمدیان معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان این روزها توسعه گردشگری در روستاهای هدف به یکی از مطالبات جدی ساکنان مبدل شده است.

ازاین‌رو معاونت گردشگری بر آن شده تا با استفاده از تجربیات افرادی همچون مازیار آل داوود که در شرق استان موفق عمل کرده‌اند به ساکنان غرب استان کمک و از مهاجرت آن‏ها به شهرهای بزرگ جلوگیری کند.

طبق اخبار اعلام‌شده اخیراً در پی شناسایی روستاهای هدف گردشگری استان سازمان میراث فرهنگی نیروهایی را برای بررسی آن‏ها فرستاده و در پی آن بودجه‌ای تعیین‌شده تا متناسب با معماری خود به سمت آبادی روند.

در این بررسی‏ها تمامی ظرفیت‏های روستاهای سراسر استان در ۲۴ شهرستان و در ۸۰۰ دهستان استان با بررسی اولویت‌هایی همچون قابلیت‏های گردشگری طبیعت، وضعیت بافت تاریخی روستا، بررسی آثار تاریخی و ارزش آن‏ها، وضعیت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی( اعم از تعداد کارگاه‏ها و تعداد هنرمندان)، راه‏های دسترسی روستا، بررسی وضعیت اقلیم و استعداد روستا در زمینه توسعه زیرساخت‌های گردشگری مانند تأسیس اقامتگاه بومگردی با هماهنگی مسئولان استانی و محلی بررسی و روستاهای جدید بر این اساس معرفی‌شده‏ و جهت توسعه گردشگری روی آن‏ها برنامه‌ریزی صورت می‏‌گیرد.

منبع مهر

 

  • نویسنده : ذاکر
  • منبع خبر : مهر