جزیره قشم خلیج فارس جزایر خلیج فارس از فرصت های خوب گردشگری است .علاوه بر قرارداشتن این جزایر درمیان آبهای زیبای خلیج همیشه فارس ودریای عمان دراکثر ماههای سال ازهوایی مطلوب برای لذت بردن ازطبیعتی زیبا ودوست داشتنی وبه دور ازسرماهای خشک وآزاد دهنده برخوردار می باشند . به علاوه مردم خونگرم ومهمان نوازاین جزایر […]

جزیره قشم خلیج فارس

جزایر خلیج فارس از فرصت های خوب گردشگری است .علاوه بر قرارداشتن این جزایر درمیان آبهای زیبای خلیج همیشه فارس ودریای عمان دراکثر ماههای سال ازهوایی مطلوب برای لذت بردن ازطبیعتی زیبا ودوست داشتنی وبه دور ازسرماهای خشک وآزاد دهنده برخوردار می باشند . به علاوه مردم خونگرم ومهمان نوازاین جزایر شهد صمیمیت ودوستی را درکام مهمانان وگردشگران می ریزند وخاطراتی خوش وبه یادماندنی ازفرهنگ ایرانی را دریادها باقی می گذارند . یکی ازاین جزایر جزیره قشم است با تنوع زیست محیطی ووسعت زیاد که دراین شماره به طور خلاصه به معرفی آن می پردازیم .

جزیره قشم  خلیج فارس یکی از جزایر استان هرمزگان است . جزیره قشم در دوران ساسانیان ابرکاوان (Abarkāvān) خوانده میشدهاست. این جزیره بزرگترین جزیره ایران و خلیجفارس است. جاذبه های این جزیره عبارتند از: سواحل گوناگون صخره ای وماسه ای ، جنگلهای حرا، غارهای خوربس، دره چاهکوه، دلفینهای آبی خلیج فارس، دره ستارهها، جزایر ناز و غار نمکدان وبازارهای محلی.

· موقعیت جغرافیایی قشم

جزیره قشم از شمال به شهر بندرعباس، خمیر و بندرلنگه، از شمالشرقی به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوبغربی به جزیره های تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی محدود میشود. وسعت قشم ۱۴۹۱ کیلومتر مربع است که ۲/۵ برابر بحرین،دومین جزیره بزرگ خلیج فارس است . طول جزیره ۱۲۰ کیلو متر است.پهنای جزیره متفاوت است.

جزیره قشم

· بنادر

جزیره قشم ۱۵ بندر صیادی وتجاری دارد که عبارتنداز:

۱- بهمن ۲ – شهید ذاکری ۳ – بندر سوزا ۴ – لافت ۵ – سلخ ۶ – کاوه ۷ – مسن ۸ – درگهان ۹ – باسعیدو ۱۰ – فجر ۱۱ – شرکت نفت ۱۲ – رمچاه ۱۳ – کندالو ۱۴ – طبل ۱۵ – هنگام

همچنین در کنار جزیره قشم، سه جزیره دیگر شامل جزایره هنگام، هرمز و لارک قراردارندو بعضی جزایر کوچک دیگری هم اطراف قشم وجود دارند که فاصله کمی با ساحل جزیره دارند و هنگام برکشند و فروکشند (جزر و مد) به ساحل جزیره میپیوندند و میگسلند همین باعث نامگذاری این چند جزیره کوچک به عنوان جزایر ناز شدهاست که گویی در پیوستن به جزیره ناز میکنند!

· مشاغل اهالی

عمده فعالیت اهالی این جزایر صیادی است. به تازگی طبیعت بکر و ساحل زلال این جزایر موردتوجه گردشگران قرار گرفتهاست، که در این میان جزیره هنگام به خاطر نزدیکی به جزیره قشم و زیستگاه دلفینها، آهوها (جبیرها) و تنها پارک کروکودیل ایران بیشتر از بقیه جذب گردشگر مینماید. بارونق گردشگری دراین جزیره بازارها ومراکز خرید نیز ایجاد اشتغال کرده اند.خدمات دیگر مانند هتلداری ورستوران داری هم به مشاغل افزوده شده است .البته بخشی ازاشتغال نیز شامل کاردرمعادن وساختمان سازی می شود.

· مردم ،مذهب وزبان

زبان مردم درقشم فارسی ولی با گویش بندری است . گفته می شود زبان محلی قشمی، آمیختهای از زبانهای عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است زیرا حضور هریک ازاقوام وملیت های یاد شده دراین جزیره درطول تاریخ برزبان بومیان اثرگذار بوده است .بومیان جزیره مسلمان پیرو مذهب تسنن ( شافعی )هستند. دین داری درمیان مردم این جزیره جایگاه خاصی دارد واهالی ازکودکی فرزندان خودرا تشویق به خواندن نماز ، روزه گرفتن وآموختن قرآن کریم می کنند.زبان محلی قشمی، آمیختهای از زبانهای عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است جمعیت قشم در سال(۱۳۹۵) ۱۴۸۹۹۳ نفر بوده است.

· سواحل قشم

جزیره قشم به دلیل بزرگی ووسعت وساختار زمین شناسی خاص خود دارای سواحل متنوع می باشد .یکی از زیباترین سواحل قشم، ساحل ریگو است که به عنوان ساحل لاک پشت شناخته شده است که لاک پشت ها برای استراحت و تغذیه به آنجا می آیند..یکی دیگر از سواحل زیبا جزیره هنگام است که در جنوب قشم قرار دارد و دلفین های باهوش در آنجا زندگی می کنند.

· ساحل نقره ای

در بین ماسه ها ذرات درخشان وجود دارد به همین دلیل نام آن را ساحل ماسه ای نقره ای گذاشته اند.

طبق بررسی های دانشمندان این درخشندگی بدلیل فیتوپلانکتون ها است.

· جنگل حرا

این جنگل ۲۰۰ کیلومتر وسعت دارد. در این جنگل هر ۶ ساعت یکبار جزر ومد روی می دهد.ریشه درختان در آب است .سطح آب جنگل حرا در حالت عادی در حدود یک و نیم متراست اما وقتی مد می شود درختان این جنگل به زیر آب می روند. ماهی ها ی زیاد ی به این جنگل می آیند وآنجا را به محل مناسبی برای ماهیگیری تبدیل میکنند.

در حالت جزر، به نظر می آید که درختان این جنگل در زمینی خشک رشد کردهاند.

در این جنگل پرندگان مهاجر زیادی زندگی می کنند مثل: انواع حواصیل به روایتی می گویند درختان این جنگل از اشک آدم روئیده است . پوست این درختان آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کنند.

جنگل حرا

دوجزیره کوچک دراطراف قشم وجود دارد که فاصلهی خیلی کمی با ساحل قشم دارند وقتی جزر یا مد می شود آنها به ساحل قشم می پیوندند ویا از آن جدا می شوند. این پیوستنها و جدا شدنها طوری است که به نظر می آید این جزایربرای پیوستن به جزیره قشم ناز میکنند

· دره ستارگان

این دره در شمال روستای برکه خلف قرار دارد. درهی ستارهها در واقع یک ناحیهی فرسایش یافته توسط آبهای سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادهاست.

دره ستارگان

· غارهای خوربس

این غارهااز فرسایش خاک درون سنگ ها بوجود آمده اند .آنها ۳۰ متربالاتر از سطح زمین قرار دارند و بومیان جزیره از آن به عنوان پناهگاه استفاده می کردند. .

· قلعه پرتقالی ها

این قلعه درشمال جزیره قشم قراردارد. این قلعه بوسیله دریانوردی پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکرک، در سال ۱۵۰۷ساخته شد. این قلعه احتیاجات قلعه هرمزرا تامین می کرده است.

· غار نمکی

غارنمکی قشم در دو کیلومتری جاده ساحلی قراردارد . وقتی از دوربه آن نگاه می کنید بنظر می آید که روی کوه پوشیده از برف است . درون غار قندیلهای مرمرین وجود دارد که بدلیل نفوذ آب در غاربوجود آمده است.

غار نمکی قشم

· پارک کروکوتیل

اولین وبزرگترین پارک کروکوتیل خاورمیانه درقشم وجود داردکه همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

· تنگه چاهکوه

این تنگهی شگفتانگیز در قسمت شرقی جزیره قشم قرار داره.این تنگه، درهای به عمق ۱۰۰ متراست.

چندین چشمه آب در قشم وجود دارد وآب آغلب آنها شور است .

در گذشته آب باران را در۳۶۶ حلقه چاه ذخیره می کردند ومردم جزیره هر روزآب یکی از چاه ها را استفاده می کردند . اکنون حدود ۵۰ الی ۶۰ چاه در جزیره لافت وجود دارد .

· درگهان

در غرب شهر قشم شهر درگهان قراردارد.درگهان دومین شهر مهم قشم است که بازارها و پاساژهای زیادی دارد.مهمترین بازارهای شهر درگهان که درفاصله ۲۰ دقیقه ای شهر قشم قراردارد عبارت اند از: بازار قدیم قشم ، بازاربزرگ دریا، مرکز خرید دودولفین ، مرکز تجاری نور، بازار مروارید، مجتمع تجاری ایران زمین، مجتمع تجاری اطلس، مجتمع تجاری پرشین گلف، بازار زمرد ،بازار نخل، بازار صدف،بازار بزرگ نگین .

· غذاهای محلی

نان تُمُشی،نوعی نان محلی بسیار نازک است که در قشم آن را با سس های مخصوصی به نام مهیاوه و سوراخ میپزند. در این نان تخم مرغ و پنیر میریزند که همزمان با نان میپزد. نوشیدنی مخصوص قشم چایی شیر است. خورش قلیهماهی، هَوآری ماهی، هَوآری مرغ، هَوآری گوشت، زیبُن هَوور، زیبُن میگ، زیبُن، حَلا ماهی، هلیم گندم، مُفَلک، چِنگال، ماهی سور، کُلمبا، ماهی برشته، نان رِخته و نان بآدی از دیگر غذاهای محلی رایج در جزیره قشم است.

غذاهای قشم

· راههای سفر به قشم

برای سفر به جزیره زیبای قشم می توان از خودوری شخصی به علاوه لندینگ کرافت ، قطار به علاوه لندینگ کرافت برای حمل خودروی شخصی یا قطار به علاوه اتوبوس دریایی ، اتوبوس های شهری ، وهواپیما استفاده کرد.زمان سفر هوایی به قشم تا فرودگاه تقریبا یک ساعت وسی تا یک ساعت وپنجاه دقیقه است .

· سوغات محلی و صنایع دستی عبارتند از:

نان تمشی ، زیورآلات دستساز از انواع صدفها و سنگها، لباس های سنتی، گلیم و پارچه های خوش نقش.

 

غذاهای قشم

بیشتر بخوانیم

غذا‌های محلی قشم را باید حتما امتحان کنید

  • منبع خبر : مجله سفرسالم