اسم ماچوپیچو در واقع از زبان محلی Quechua برگرفته شده است که به معنای کوه قدیمی است. ماچوپیچو بر فراز کوه های آند در کشور پرو ساخته شده است و بیشتر از ۲۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و این شهر یک جای معمولی نیست. مسیر دسترسی به سایت از دو طریق است: قدم […]

اسم ماچوپیچو در واقع از زبان محلی Quechua برگرفته شده است که به معنای کوه قدیمی است. ماچوپیچو بر فراز کوه های آند در کشور پرو ساخته شده است و بیشتر از ۲۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و این شهر یک جای معمولی نیست.

مسیر دسترسی به سایت از دو طریق است:

  • قدم زدن به ماچوپیچو از قله Huayna Picchu حدود ۱٫۵ ساعت است.فقط ۴۰۰ گردشگر، که به ۲ گروه ۲۰۰ نفره تقسیم شده اند، می توانند هر روز به آن دسترسی داشته باشند.
  • مسیرهای پیاده روی بسیار شیب دار هستند و پله های ساخته شده از سنگ و چوب وجود دارد.
  • اما از قله Machu Picchu حدود ۶ کیلومتر راه است . جاده ها وسیع تر هستند و اینقدر شیب دار نیستند و به راحتی می توانند صعود کنند.

امپراتوری اینکاها

در این شهر بیش از ۲۵۰ سازه ی جدا جدا وجود دارد که با توجه به زمان ساخت آن در سال ۱۴۵۰ (  امپراتوری اینکاها ) یک شاهکار محسوب میشود.این دژ در ۸۰کیلومتریِ کوسکو، پایتخت اینکاها، قرار دارد و به همین دلیل هرگز مانند سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده‌است.

این خرابه هایی که از ماچوپیچو در پرو  بر باقی مانده است , شامل ۳۰۰۰ پله است که بسیاری از آن ها اجازه ی دسترسی به تراس ها و مناطق اطراف کوه را می دهند و باستان شناسان  بر این باورند که از آنها برای کاشت سبزیجات استفاده می شده است.

«شهر گمشدهٔ اینکاها»

سال ۱۹۱۱ میلادی , هیرام بینگهام سوم، تاریخ‌شناسآمریکایی، در یک سخنرانی ماچو پیچو را به غربیان معرفی کرد.«شهر گمشدهٔ اینکاها» نام اولین کتاب این تاریخ شناس آمریکایی بود . وی این محوطه تاریخی را با کمک راهنمایان محلی پیدا کرد و پس از تحقیقات باستان شناسی به اسرار آمیز بودن آن پی برد.

البته سیمون ویسبارد، کاوشگر قدیمی کوسکو، مدعی می‌باشد که در سال ۱۹۰۱ این بنا را کشف کرده و حکاکی هایی هم در آنجا بجا گذاشته است.

در سال ۱۹۸۱ میلادی منطقه‌ای به وسعت ۳۲۵٫۹۲ کیلومتر مربع که ماچو پیچو را احاطه کرده‌بود جزء میراث تاریخی پرو به ثبت رسید.

این منطقه تنها به این خرابه‌ها محدود نمی‌شد بلکه شامل مناظر طبیعی منطقه‌ای نیز می‌شود.

ماچو پیچو جزء میراث ثبت شدهٔ یونسکو 

ماچو پیچو که جزء میراث ثبت شدهٔ یونسکو می‌باشد به‌عنوان پر بازدیدترین مکان توریستی کشور پرو و مهم‌ترین منبع درآمد، بطور پیوسته در معرض خطرهای اقتصادی و تجاری قراردارد.

در اواخر ۱۹۹۰ میلادی، دولت پرو اجازهٔ ساخت ماشین کابلی و یک هتل لوکس همراه با رستوران و مجموعهٔ توریستی را در خرابه‌های سایت صادر کرد.

این تصمیم با مخالفت دانشمندان و عموم مردم پرو روبرو شد. آن‌ها معتقد بودند که تعداد زیاد توریست در سایت امکان اعمال خطر را بر آن افزایش می‌دهد.

ماچوپیچو

اخیرا دولت پرو در اقدامی عجیب كه با اعتراض باستان شناسان، مورخان و مردم محلی رو به رو شده، برای ساخت یك فرودگاه بین المللی در نزدیكی شهر ماچو پیچو ، چراغ سبز نشان داده است.

حال احداث فرودگاه در این مكان، یونسكو را مجبور می كند كه ماچو پیچو را از فهرست میراث جهانی اش خارج كند.

  • نویسنده : ذاکر