این مستند در ارتباط با خانواده‌ای است که به نقاط مختلف ایران سفر می‌کنند و از طریق راههای صعب‌العبور با قوم‌های مختلف ایرانی آشنا می‌شوند . تاکنون قسمت‌های مربوط به قوم‌های بلوچ، لرهای بختیاری، ترک های آذری و گیلک‌ها ساخته‌شده و چند قسمت باقی‌مانده نیز به اقوام‌ کرد، بندری‌ و عرب‌ پرداخته میشود.

 سید ابوالفضل موسوی تهیه‌کننده و کارگردان این مستند داستانی « اقوام ایران » درباره این مستند گفت :
تصویربرداری مستند داستانی « اقوام ایران » به پایان رسیده و کار ساخت موسیقی‌ این مجموعه توسط مجتبی تیموری آغاز شد.

داستان این مستند در ارتباط با خانواده‌ای است که به نقاط مختلف ایران سفر می‌کنند و از طریق راههای صعب‌العبور با قوم‌های مختلف ایرانی آشنا می‌شوند . تاکنون قسمت‌های مربوط به قوم‌های بلوچ، لرهای بختیاری، ترک های آذری و گیلک‌ها ساخته‌شده و چند قسمت باقی‌مانده نیز به اقوام‌ کرد، بندری‌ و عرب‌ پرداخته میشود.

موسوی گفت : تدوین این مستند داستانی هم‌زمان با ضبط  کار نیز توسط بنده و چند تیم دیگر به‌طور موازی انجام شد تا برای پخش در ایام نوروز سال ۹۸ آماده شود. مستند « اقوام ایران » در ۱۰ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای پخش میشود. شبکه پخش این مستند هنوز قطعی نشده اما احتمالاً ازشبکه یک ویا سه پخش می‌شود.

وی افزود : ساخت این مجموعه را به سفارش سیمافیلم از ۱۵ ماه گذشته شروع کردیم، اما مراحل تحقیق برای ساخت این مستند داستانی را از سه سال گذشته شخصا شروع کردم که وقفه‌های در آن وجود داشت.

سایر عوامل  مستند « اقوام ایران » عبارتند از؛ علی اکبر اسفندیاری سرمایه‌گذار، سید حسن موسوی نظر مشاور تهیه، علی دلپیشه نویسنده، سید محمد رضا سجادیان مدیر تصویربرداری، ملیحه سادات میر محمدی، سید محمد صدرا موسوی نظر، ملیکا سادات موسوی نظر، سید ابوالفضل موسوی نظر: راوی، سید محمدرضا سجادیان، فرشاد خدایی، سید ابوالفضل موسوی نظر: تدوین، محمد زمان ثانی، مهدی جوادی مقدم: صدابرداران، سید محمدرضا سجادیان اصلاح رنگ، محمد زمان ثانی صداگذار.

اقوام ایران

  • نویسنده : ذاکر