موزه ادب و عرفان اهر بازگشایی میشود در مراسمی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و جمعی از مسئولان و مردم اهر بعد از ۷ سال موزه ادب و عرفان شیخ شهاب الدین اهری، افتتاح و برای بازدید عموم آزاد شد. مرتضی آبدار افزود , مدیر کل میراث فرهنگی، […]

موزه ادب و عرفان اهر بازگشایی میشود

در مراسمی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و جمعی از مسئولان و مردم اهر بعد از ۷ سال موزه ادب و عرفان شیخ شهاب الدین اهری، افتتاح و برای بازدید عموم آزاد شد.

مرتضی آبدار افزود , مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی : متأسفانه در اثر زلزله سال ۱۳۹۱ ارسباران این موزه که در محل ساختمان بقعه شیخ شهاب الدیناست دچار آسیب جدی شد که با همکاری و همراهی دانشگاه هنر اسلامی عملیات مطالعاتی، آغاز و مرمت و بازسازی بنا توسط سازمان میراث فرهنگی شروع شد.امروز شاهد به ثمر رسیدن این امر و بازگشایی دوباره این موزه در سه سالن و سرسرای بقعه شیخ شهاب الدیناهری هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه از تشکیل هیئت امنا برای مجموعه باغ مزار شیخ شهابالدین اهری نیز خبر داد.

وی افزود: امیدواریم با مشارکت مردمی در اداره بناهای تاریخی در قالب هیئت امنا بتوانیم زمینه مشارکت مردم را در این زمینه بیش از پیش افزایش دهیم.

آبدار در پایان از پیش قدمی دانشگاه علوم پزشکی در آزادسازی حریم بقعه شیخ شهاب قدردانی کرد و گفت: امیدواریم سایر ادارات و نهادها نیز در آزادسازی به موقع محل اطراف این بقعه تاریخی نهایت همکاری را انجام دهند.

گفتنی است برای مرمت و بازسازی بقعه شیخ شهاب الدین اهری و موزه ادب و عرفان بیش از ده میلیارد ریال هزینه شده است.

آرامگاه شيخ شهاب الدين اهري(شاعر و عارف) در دوره صفويه و به احتمال زياد در روزگار شاه عباس اول بر مزار شيخ شهاب الدين در شهر اهر ساخته شد. گرچه آثاري از دوره هاي قبل (دوره ايلخاني) هم در آن وجود دارد. مسجد شيخ شهاب الدين در ضلع شرقي صحن اين بقعه ساخته شده و داراي گچبري ها و تزئينات نقاشي است. دورتادور ديوار مسجد دستخط هايي وجود دارد كه بين آنها دستنوشته هايي از شيخ بهايي، شاه عباس سوم و ابوالقاسم نباتي تشخيص داده شده است. بخش خانقاه اين مجموعه باصفا و ديدني در سال ۱۳۷۴ به موزه ادب و عرفان تبديل شد.

بیشتر بخوانید:

محدودیت برای بازدید ازموزه ها

اين موزه بيشتر آثاري از دوره هاي تاريخي صفويه تا قاجاريه را در خود جاي داده. در بخش ادبي موزه نيز آثار نفيسي از كتاب هاي خطي دوران صفوي تا قاجار از قبيل قرآن هاي خطي با جلد مذهب لاكي و ديوان شعرا و عرفا مانند ديوان جلال الدين مولوي و گلستان سعدي وجود دارد.

از ديگر آثار منحصربه فرد اين بخش طوماري است پارچه اي به طول ۳۶۰ سانتي متر و به عرض ۵۰ سانتي متر و متعلق به دوره صفوي كه مزين به سوره هاي كلام ا… مجيد به خط نسخ، ثلث وغبار است. اين سوره ها در داخل نقوش اسليمي و ترنجي جاي گرفته اند.

 

  • نویسنده : ذاکر