در سال ۱۳۵۱ محسن مقدم خانه پدری خود را به همراه آثار ارزشمند آن وقف دانشگاه تهران کرد و پس از مرگ همسرش تولیت موزه به دانشگاه تهران رسید.

موزه استاد مقدم

موزه مقدم دانشگاه تهران در حقیقت خانه مقدم بوده است , از جمله خانه های مجلل در دوران قاجار است , که مالک آن یکی از درباریان به نام احتساب الملک بوده است .

احتساب الملک دارای دو پسر بود به نام های حسن و محسن بود , که جهت ادامه تحصیل به اروپا میروند . حسن در فعالیت‌های ادبی , سیاسی و اجتماعی حضوری فعال داشت و در جوانی فوت کرد . از او نمایشنامه بسیار معروف ” جعفرخان از فرنگ آمده  ” به جا مانده است .

اما برادر کوچک او محسن پس از اتمام تحصیل در رشته نقاشی , تاریخ هنر و باستان شناسی در سال ۱۳۱۵ به وطن بازگشت. همسر وی فرانسوی بود و سلما نام داشت . آنها هیچگاه بچه دار نشدند و پس از بازگشت در محل کنونی موزه که خانه پدری اش بود ساکن شدند .

محسن در زمان فعالیت کاری خود اشیا عتیقه فراوانی جمع آوری کرد و با الهام از فضای سنتی تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب است کرد و باقی اشیا مانند قلیانها , پارچه , تابلوهای نقاشی  و اسناد تاریخی و غیره را به صورت موزه در خانه پدری خود نگهداری کرد .

وی در سال ۱۳۵۱ با توجه به علاقه زیادش به تاریخ و هنر , خانه پدری خود و آثار نفیس را وقف دانشگاه تهران کرد.

استاد محسن در سال ۱۳۶۶ فوت کرد و پس از مرگ همسر ایشان در سال ۱۳۶۹ , تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت.

موزه مقدم در تهران، خیابان امام خمينی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱ قرار دارد.مترو حسن آباد نزدیک ترین ایستگاه مترو به آن است.

دیدن عکس های مجموعه کلیک کنید

  • نویسنده : ذاکر