سینما و تلویزیون به دلیل جذابیت های بالای بصری و توانایی قابل توجه در جذب مخاطب یکی از ابزارهای مهم در معرفی جاذبه های گردشگری است که بهره گیری از آن نیازمند برنامه ریزی دقیق و مدیریت صحیح است. اثرگذاری عمیق برنامه های تلویزیونی و سینمایی در جهان بدون مرز کنونی سبب شده است سیاست […]

سینما و تلویزیون به دلیل جذابیت های بالای بصری و توانایی قابل توجه در جذب مخاطب یکی از ابزارهای مهم در معرفی جاذبه های گردشگری است که بهره گیری از آن نیازمند برنامه ریزی دقیق و مدیریت صحیح است. اثرگذاری عمیق برنامه های تلویزیونی و سینمایی در جهان بدون مرز کنونی سبب شده است سیاست گذاران عرصه های فرهنگی و اقتصادی به دنبال تسخیر این فضا برای ترویج فرهنگ، آداب و رسوم، معرفی کالاهای تجاری و دستیابی به بازارهای جهانی در تمام عرصه ها باشند. رشد و توسعه صنعت گردشگری به عنوان یکی از پول سازترین صنایع برای استان از این مسئله جدا نیست.
کارشناسان حوزه گردشگری در این زمینه معتقدند که معرفی جاذبه های گردشگری طبیعی، فرهنگ و آداب و رسوم از طریق ساخت مستند و فیلم های تاریخی و فرهنگی روش بسیار موثر و کم هزینه ای نسبت به سایر روش های جذب گردشگر در سراسر دنیا محسوب می شود.
خراسان شمالی، رنگین کمان اقوام، استان پدیده های طبیعی با منظره های بهشت گونه، در جذب گردشگر چیزی کم ندارد اما همه این قابلیت ها زمانی به سرمایه های ارزآور و پول ساز برای استان تبدیل می شوند که با قرار گرفتن در قاب مستند و فیلم به بازار جهانی عرضه شوند و توجه گردشگران سراسر دنیا را به خود جلب کنند.
به تصویر کشیدن زیبایی ها و قابلیت های یک منطقه در فیلم ها، سریال ها و مستندها یکی از ابزارهای جذب هر چه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی است. ساخت فیلم های تاریخی و تمدنی، مستندهای طبیعت و حیات وحش به شکل حرفه ای و حضور در بازارهای گردشگری بین المللی کمک شایانی به توسعه گردشگری استان می کند.

فعالان عرصه مستندسازی استان، کمبود بودجه و ناهماهنگی میان سازمان های مربوط را از مهم ترین مشکلات فیلم و مستند سازی در زمینه گردشگری در استان بیان می کنند. با این وجود، تقویت سرمایه گذاری صنعت گردشگری در این حوزه نیازمند بررسی دقیق تر و شناخت هر چه بیشتر فضا و چالش های پیش رو در عرصه رسانه ای است.

«ایمان بدری» کارگردان و مستند ساز فعال در حوزه گردشگری

منبع:روزنامه خراسان شمالی

عکس از مهر

  • نویسنده : ذاکر