قدیمی‌ترین شرکت گردشگری انگلیس موسوم به «توماس کوک» ورشکست شد.

ورشکستگی توماس کوک

قدیمی‌ترین شرکت گردشگری انگلیس موسوم به «توماس کوک» در رقابت با سایت‌های اینترنتی گردشگری و ‌بحران‌های اقتصادی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، امروز (دوشنبه) ورشکست شد و میلیون‌ها مسافر را سرگردان کرد.

فرودگاه

در حال حاضر تمامی پروازها و برنامه های مسافرتی این شرکت گردشگری لغو و از مسافران خواسته‌ شده تا از سفر به فرودگاه خودداری کنند.

این شرکت که اولین بار در سال ۱۸۴۱ میلادی توسط یک کابینت ساز انگلیسی تشکیل شد، تلاش می کرد تا برای فرار از ورشکستگی ۲۰۰ میلیون پوند به‌دست بیاورد اما موفق نشد.

اولین فعالیت تجاری توماس کوک در تابستان ۱۸۵۴ با سازماندهی یک تور به مقصد لیورپول آغاز شد. این یک پروژه بلندپروازانه بود و توانست به خوبی از پس آن برآید.

قیمت بلیط ها ارزان بود (۱۵ شیلینگ برای درجه یک و ۱۰ شیلینگ برای درجه دو) و توماس مسیر را بررسی و یک کتابچه راهنمای ۶۰ صفحه ای که پایه و اساس برورشورهای مسافرتی امروزی شد، را طراحی کرد.

گروه توماس کوک در سال ۲۰۰۷ از ادغام شرکت‌های توماس کوک آگ (بنیانگذار: توماس کوک) و گروه مای‌تراول، راه‌اندازی شد. این گروه مالک شمار زیادی شرکت تابعه و زیرمجموعه بود، که در حوزه‌های مختلف خدماتی، فعالیت می‌کردند.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر پیتربورو، کمبریج‌شر، بریتانیا قرار داشت و سهام آن در بازار بورس لندن معامله می‌شد.

 توماس کوک ایرلاین

با این حال ۲۱ هزار کارمند این شرکت گردشگری کار خود را از دست داده و برنامه سفر میلیون ها مشتری به هم خورده است.

مقامات انگلیسی در تلاش هستند تا از طریق هماهنگی با دو شرکت «بریتیش ایرویز» و «ایزی جت» دست کم ۱۵۰ هزار مسافر انگلیسی را دردو هفته آینده به این کشور برگردانند.

«گرنت شاپس» وزیر حمل و نقل انگلیس این رویداد را عمیقا ناراحت کننده توصیف و تصریح کرد که دولت تلاش می کند تا تعهدات باقیمانده این شرکت را اجرا کند.

این  شرکت گردشگری بریتانیایی ؛۲۰ میلیون مشتری، ۱۰۵ هواپیما و ۲۰۰ هتل در ۱۶ کشور در اختیار داشت.

همچنین بخوانیم

سفر های هوایی،همچنان ایمن تر وباصرفه تر