اداره كل حفاظت محيط زيست هرمزگان ورود گردشگران به جزيره غير مسكوني «شيدور» را در آستانه تخم گذاري لاك پشت ها ممنوع اعلام كرد.

اداره كل حفاظت محيط زيست هرمزگان ورود گردشگران به جزيره غير مسكوني « شيدور » را در آستانه تخم گذاري لاك پشت ها ممنوع اعلام كرد.

پيش از اين ممنوعيت، گردشگران، جزيره غيرمسكوني «شيدور» يا آن طور كه محلي ها مي گويند «مارو» در خليج فارس را به كمپ اختصاصي شبانه روزي خود تبديل كردند. آنها مرجان هايش را مي بردند، لاك پشت هايش را فراري مي دادند و ماهيانش را با تفنگ هاي نيزه دار شكار مي كردند.


تخم گذاري لاك پشت ها در جزیره شیدور

قاسمي , معاون فني محيط زيست هرمزگان گفت : گردشگران زيادي از استان هاي مختلف بدون مجوز وارد مارو مي شدند و شب در آنجا اقامت مي كردند. گردشگر بايد با تعداد كم و مديريت شده به اين جزيره مي رفت. شب ماني ممنوع بود .
با حكم دادستاني از این پس ماموران يگان حفاظت محيط زيست و ماموران درياباني , با ورود هر گردشگری برخورد میشود.

جزیرهٔ شیدوَر یا شِتوَر یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. طول این جزیره ۱/۸ و عرض آن حداکثر ۰/۸ کیلومتر و مساحت آن ۱ کیلومتر مربع است. این جزیره غیرمسکونی است و از توابع شهرستان ابوموسی استان هرمزگان به‌ شمار می‌آید.

این جزیره از با ارزش‌ترین و مهم‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش پرندگان از جمله عقاب دریایی دم سفید، لاک‌پشت‌های دریایی، ماهی‌ها و دلفین‌ها در خلیج‌فارس است و جزء مناطق حفاظت شدهکشور می‌باشد.

  • نویسنده : ذاکر