چند نفر از شما از وجود تشکوه یا کوه آتشین در استان خوزستان خبر دارید. تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز می‌باشد که در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده‌است. این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران ، قرار […]


چند نفر از شما از وجود تشکوه یا کوه آتشین در استان خوزستان خبر دارید.

تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز می‌باشد که در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده‌است. این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران ، قرار دارد و از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوزد، از قدیم مردم محلی به این کوه ” تشکوه ” می‌گویند.

تش کوه
تشکوه

به گفته‌ی کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله ور می‌شوند به طوری که در شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود. در مجاورت تش‌کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد.

افرادی که تمایل به دیدن تش کوه دارند باید در جاده رامهرمز به سمت رود زرد بروند . متقاضیان سفر به این منطقه باید بدانند به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی‌توان آتش دیگری در مجاورت کوه آتشین روشن کرد.

  • نویسنده : ذاکر