در ادامه کاوش‌های باستان شناسان در محل کشف دو خمره تاریخی، کشفیات جدیدی همچون استخوان و شیشه و خرمهره به دست آمده است. آذرماه سال جاری بود که مالک زمینی در شهر ری هنگام گودبرداری برای احداث یک ساختمان ۹ طبقه با خمره‌هایی سفالی مواجه شد و پس از انتشار این خبر، موضوع به اطلاع میراث […]

در ادامه کاوش‌های باستان شناسان در محل کشف دو خمره تاریخی، کشفیات جدیدی همچون استخوان و شیشه و خرمهره به دست آمده است.

آذرماه سال جاری بود که مالک زمینی در شهر ری هنگام گودبرداری برای احداث یک ساختمان ۹ طبقه با خمره‌هایی سفالی مواجه شد و پس از انتشار این خبر، موضوع به اطلاع میراث فرهنگی رسید و بلافاصله یگان حفاظت میراث و پلیس در محل حاضر هستند.


گودبرداری در شهرری


امیر مصیب رحیم زاده در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس در خصوص انتشار اخباری مبنی بر اینکه دو خمره کشف شده در شهر ری مملو از سکه بوده است، گفت: چنین چیزی صحت ندارد.

مدیر میراث فرهنگی شهر ری تصریح کرد: در حال حاضر با دستور مقام قضایی عملیات گودبرداری متوقف شده تا باستان‌شناسان تحقیقات خود را ادامه دهند.

رحیم زاده گفت: این گود برداری مربوط به یک ملک شخصی در مرکز شهر ری بوده و خمره ‌ها در عمق ۴ متری کشف شده است.

حالا مدتی از کار کاوش در این منطقه گذشته و در ادامه کاوش‌های باستان شناسان در محل کشف دو خمره تاریخی، کشفیات جدیدی همچون استخوان و شیشه و خرمهره به دست آمده است.

محسن سعادتی سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی شهر ری با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین کاوش‌ها، گفت: ما در ابتدا کارها را از دیوار بنا آغاز کردیم و یکسری فضاهای مربوط به سیستم فاضلاب شهری را پیدا کردیم که به احتمال زیاد مربوط به دوره سلجوقی است. 

سعادتی ادامه داد: آثار فراوانی همچون سفال، شیشه و استخوان حیوانات در این محوطه پیدا شده که تمامی آنها جهت کارشناسی به آزمایشگاه ارسال و سپس مرمت می‌شود. 

وی ادامه داد: این آثار به پایگاه میراث فرهنگی شهر ری منتقل می‌شود تا پس از مرمت در موزه‌ای در شهر ری یا سطح استان تهران برای بازدید عموم مورد نمایش قرار گیرد. 

سعادتی ادامه داد: با توجه به اینکه آثار کشف شده فراوان است حداقل به ۲ تا ۳ ماه بررسی نیاز دارد اما پس از اینکه کار ما در  این محوطه به پایان برسد به سازمان میراث فرهنگی استان تهران اطلاع می‌دهیم و آنها در مورد وضعیت محوطه اعلام نظر می‌کنند. ما با مالک به توافق رسیده‌ایم و تا یک هفته دیگر محوطه در دست ما قرار دارد. 


سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی ری گفت: اگر طی کاوش‌ها به آثار جدیدتری برسیم قطعاً کار ما ادامه خواهد یافت چرا که در کار باستان‌شناسی هیچ چیزی مشخص و دقیق قابل پیش‌بینی نیست. 

  • نویسنده : ذاکر
  • منبع خبر : فارس