درآمدهای گردشگری ۱۰ درصد تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد محمدرضا کرباسی، دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی و صنعت اکو در دومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو، با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد جهانی، گفت: درآمدهای حاصل از گردشگری تا ۱۰ درصد تجارت جهانی را شامل می‌شود و این مسئله […]

درآمدهای گردشگری ۱۰ درصد تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد


محمدرضا کرباسی، دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی و صنعت اکو در دومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو، با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد جهانی، گفت: درآمدهای حاصل از گردشگری تا ۱۰ درصد تجارت جهانی را شامل می‌شود و این مسئله باید موردتوجه کشورهای عضو اکو که ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارند، قرار گیرد.

گردشگری سلامت


گردشگری سلامت ،کشورهای عضو اکو

محمدرضا کرباسی، در دومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو که در اردبیل برگزار شد، افزود:

گردشگری سلامت و پزشکی به‌عنوان یک زیر بخش تخصصی از گردشگری بسیار حائز اهمیت است و نظر به اینکه گردش مالی گردشگر سلامت سه برابر هزینه‌های یک گردشگر برآورد می‌شود، ورود گردشگران سلامت باعث افزایش درآمد کشور پذیرنده شده و تبادل دانش فنی و تخصص را تشویق می‌کند.

گردشگری سلامت

 

کرباسی ادامه داد:

بر اساس آخرین آمار موجود در گزارش سال ۲۰۱۷ سازمان جهانی گردشگری ملل متحد، درآمدهای جهانی گردشگری سلامت در سال ۲۰۰۴ حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده که به ۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ افزایش یافته است .

این رقم در سال ۲۰۱۲ به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده که رشدی ۶۶ درصدی را نشان می‌دهد که این روند با افزایشی صعودی به رقم ۱۴۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ بالغ شده است.

گردشگری سلامت

 

او افزود:

بر اساس آمارهای سازمان میراث فرهنگی در سال ۲۰۰۷، حدود ۲۰ هزار گردشگر سلامت از خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج وارد ایران شدند و ۱۲ درصد کل درآمد صنعت گردشگری از بخش درمانی به دست آمده است.

همچنین در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۱۵۰ هزار توریست افزایش یافته و در سال ۲۰۱۷ تعداد توریست سلامت به رقم ۲۷۰ تا ۳۰۰ هزار نفر رسیده که نشانگر رشد دو برابری در تعداد ورود گردشگر سلامت به ایران است.

دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی و صنعت اکو تصریح کرد:

گردشگران سلامت بیشتر از کشورهای جمهوری آذربایجان، عراق، ترکمنستان، افغانستان، کویت، سوریه، لبنان، بحرین و ترکیه هستند و ایران طی یک دههٔ گذشته پیشرفتی ۲۰ تا ۲۵ درصدی در حوزهٔ گردشگری سلامت داشته است.

کرباسی تأکید کرد:

با در نظر گرفتن تجربه کشورهای عضو ازجمله ایران در توسعه گردشگری سلامت، لازم است منطقه اکو به این بخش از گردشگری توجه ویژه‌ای داشته باشد چراکه بر اساس اطلاعات حاصله سالانه جمع کثیری از بیماران از کشورهای عضو اکو ازجمله افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، آذربایجان، ازبکستان و ترکمنستان به سایر کشورهای غیر عضو برای درمان سفر می‌کنند .

 این امر نه‌تنها هزینه‌های گزافی را به آنان تحمیل می‌کند بلکه در مقصد نیز با مشکلات فرهنگی مواجه می‌شوند درحالی‌که این‌گونه خدمات به‌راحتی در منطقه اکو و با کیفیت بالا و قیمت رقابتی در دسترس است.

گردشگری سلامت

 

 

او با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی و صنعت اکو در چند ماه گذشته مسئولیت برگزاری جلسات شورای سیاست‌گذاری و اجرائی کنفرانس را عهده‌دار بوده است، گفت:

برای برگزاری موفق دومین کنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو، چهار کمیته شامل شورای اجرائی مستقر در دبیرخانه اتاق اکو، کمیته اجرائی کنفرانس با محوریت ریاست اتاق اردبیل و همچنین کمیته علمی با محوریت انجمن خدمات بین‌الملل سلامت تشکیل شد که با تلاشی مستمر و مجدانه طی جلسات متعدد توانستند ضمن همکاری نزدیک و صمیمانه این رویداد را به نحو احسن تدارک و سازمان‌دهی کند.

کرباسی تصریح کرد:

در این کنفرانس راه‌ها و چگونگی گسترش همکاری‌های فی‌مابین کشورهای عضو اکو در گردشگری سلامت در قالب مقالات علمی توسط محققان شرکت‌کننده در کنفرانس در ۴ پنل تخصصی موردبحث و بررسی قرار خواهد گرفت .

گردشگری سلامت

پنل های آموزشی

همچنین پنل‌های آموزشی دست‌اندرکاران گردشگری پزشکی، استارتاپهای گردشگری سلامت و نمایشگاه تخصصی و نشست‌های B2B نیز در کنار نشست اصلی برگزار می شود که قطعاً می‌تواند سرآغاز فعالیت‌های منطقه‌ای در بحث گردشگری سلامت باشد.

دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی و صنعت اکو اعلام کرد:

در پایان بیانیه‌ای نیز شامل موارد مطرح شده در پنلهای تخصصی کنفرانس حاضر در پایان نشست‌ها صادر خواهد شد که امید است با بهره‌گیری از تلاش‌ها و مشارکت کشورهای عضو بتوانیم شاهد اجرائی شدن آن در راستای توسعه صنعت گردشگری سلامت فی‌مابین این کشورها باشیم.

  • نویسنده : طاولی
  • منبع خبر : پایگاه خبری اتاق بازرگانی وصنعت